Main Office
Joshua Clarkin Assistant Principal
Patricia Fitzgerald Receptionist 508-398-7630
Paul Funk Assistant Principal & Athletic Director 508-398-7645
Jennifer Govoni Assistant Principal 508-398-7630
Patrick McCaffrey School Resource Officer - Dennis 508-398-7653
George (Tony) Morrison Principal 508-398-7630
Mary O'Connor Interim Asst Principal 508-398-7641
Nick Pasquarosa School Resource Officer - Yarmouth 508-398-7653
Judy Provencher Secretary to Principal
Jane Saucier Business Secretary 508-398-7656
Renee Skala Computer Systems Operator 508-398-7641
Alternative Learning (ALP)
Katherine Becrelis
Mary Loebig Department Chair (508) 398-7632
Applied Technology
Steven Christensen Computer Science
Tamara Endich Graphic Design
Kristofer Hansen Robotics
Dolphins Athletics
Courney Birch Trainer
Mike Bonasia Softball Head Coach
Evan Botting Boys' Soccer Head Coach
Peter Dahlberg Boys' Tennis Head Coach
Neal Donohue Boys' Ice Hockey Head Coach
Jessica Francis Girls' Tennis Head Coach
Dr. Paul Funk Athletic Director/Football Head Coach
Scott Graf Boys' Golf Head Coach
Jim Hoar Girls' XCountry Head Coach
Tom Lonergan Boys' XCountry Head Coach
Sal Marino Girls' Soccer Head Coach
Mary O'Connor Field Hockey Head Coach
Donta Phillips Boys' Basketball Head Coach
Karen Reino Cheerleading Head Coach
Dan Robles Boys' Lacrosse Head Coach
John Shaw Girls' Track Head Coach
Kendra Sibilia Girls' Lacrosse Head Coach
Dru Sisson Volleyball Head Coach
JD Stone Baseball Head Coach
Marybeth Winslow Girls' Golf Head Coach
Traci Wyse Girls' Basketball Head Coach
English
Kendra Bennett
Matt Crossetti
Anne Economides
Katelyn Gleason
Jeffrey Howell
Adeline Koscher
Stephanie Long
Sean Meagher
Margaret Oconnor
Maureen Powers
Jonathan Stone Department Chair
Reade Whinnem
English Language Learner (ELL)
Eliza Bowes
Renata Dos Santos
Patricia Leon-Finan ELL Acquisition Coach 508-398-7630 x2305
Visual Arts
John Antonuzzo
Craig Brodt
Maureen Kessler
Angela Persechino
Daniel Springer Department Chair 508-398-7630 x2218
Foreign Language
Dawn Colton-Mund Department Chair
Kimberly Durley
Jean Esperson-Golden
Jessica Francis
Colleen Ladd
Kathryn Murphy
Diane Ross
Nancy Von der Heyde
Guidance and Counseling Department
Annette Bowes Grades 10-12
Nicole Derrico Counselor Grades 10-12
Lisa Fedy School to Career
Dale Fornoff Department Chair; Grades 10-12
Kathleen Glasheen Grade 9
Samantha McIntyre
Adriana Sheedy Registrar
Joshua Steele Grade 8
James Stefanski School Adjustment Counselor
Health & Physical Education
Christie Boskus
Cheryl Marie Carey
Paul Funk Athletic Director
Doug Mayo
Sean Petrosino
Valerie Serijan
History/Social Studies
Stephen Brennan
Shane Brennan
Edward Fiorentino
Lynne Horton
Susan Kingston
Leo Patrick Ledwell
Clifford Miller
Brion Reichers
Thad Rice Department Chair
Marybeth Verani
Tristan Wiliams
Instructional Assistants
Mark Aitchison
Alan Bell
Sandra Bryson
Kendra Cross
Judy Doyle
Denise Estey
Constance Felker
Elizabeth Fiuza
Gregory Green
Cheryl Levine-Newman
Thomas Lonergan
Margaret Mahrdt
Geraldine Maloney
Eileen Martins
Donta Phillips
Lori Richards
Daniel Robles
Elizabeth San Angelo
Barbara Totten
Library and Audio Visual
Jennifer Edwards Library Media Specialist
Reade Whinnem Audio Visual Teacher
Math
Alison Adams
Evan Botting
Steve Christensen Department Chair
Chris Corna
Katelin Crary
Craig Johnson
Marie Kade Math
Elizabeth Macomb
Sally Mcdonnell
Stasia Revere
Annmarie Rita
Benjamin Thompson
Paul Tishue
Science
Christopher Brown
Amy Chausse Department Chair
Adam Cutler
Carl Depuy
Elizabeth Gianesin Biology Teacher
Greg Gogol
Jason Krystofolski
James Mitchell
Julia Sigalovsky
Sylvie Therrien
Bobbette Woolery
Special Education
Daniel Atwell SpEd Teacher
Jeanette Call
Patricia Casey
Brenda Madden
Christopher Marsh
Amanda McSharry
Melissa O'Reilly Department Chair
Jeffrey Pluta
Kimberley Power
Darcy Raust
Kairon Sullivan
Traci Wyse
Specialists
Linda Carbin Speech Language Pathologist
Ann Couite Nurse Leader
Pamela Fee School Psychologist
Donna Miskiv School Nurse
Cheryl Seabrook-Wilson Reading Specialist
PAC
Nancy Campbell Co-President
Mary Beth Capobianco Co-President
Laura McCarthy Treasurer
Marti Tardif Secretary
Music and Performing Arts
Ray Castano
Kerry Cutler
Alex Pendleton Department Chair
Stephanie Riley
Roger Shoemaker